Escape Review: a cinematic wonder to behold

Kiedy siadasz do oglądania filmu dokumentalnego, zwykle masz pewne oczekiwania, prawda? Prawdopodobnie osoba lub grupa ludzi siedzi, aby uzyskać wywiad. Może ekipa filmowa przechadzająca się po okolicy, nagrywająca coś. Ale czasami dostajesz nowy film, który naprawdę zmienia twoje postrzeganie tego, czym może być film non-fiction. Co się dzieje, gdy osoba, którą przygotowuje do przesłuchania, nie jest ciałem? Co jeśli są postaciami z kreskówek? Nie mogę sobie przypomnieć wielu animowanych / dokumentalnych filmów hybrydowych … jeśli w ogóle. To, co oferuje najnowszy film Neona, Ucieczka, to wyjątkowe i odważne podejście do opowiadania historii.

Ale czy animacja sprawia, że film Jonasa Pohera Rasmussena jest naprawdę wyjątkowy? Wyjaśnijmy sobie coś … to jest piękny film. Animacja doskonale sprawdza się w uchwyceniu wydarzeń i robi to w sposób artystyczny. Sama animacja porusza się między malowanym wyglądem a bardziej solidnym stylem animacji, wciąż bogatym w kolory. W filmie pojawia się wibracja, którą animacja w wyjątkowy sposób wnosi do stołu. Kiedy nasz podmiot, Amin, siada i ustawia się do wywiadu, to jest tak intrygujące zobaczyć w pełni animowaną wersję jego, która czuje się tak organiczna. Jeśli zamkniesz oczy, nadal brzmi i czuje się jak każdy inny wywiad(z dźwiękiem doskonale uchwyconym.

Ale co z historią, którą musi opowiedzieć Amin? Z pewnością po prostu piękna animacja i unikalny styl wizualny to za mało. Nie martw się … ta historia sama się sprzedaje. Ta historia o uchodźcach jest pełna miłości, bólu i poświęcenia. Opowiadanie historii Amina jest doskonałe, ponieważ po drodze oferuje ceniony humor. Szczerze mówiąc, bez poczucia humoru, sprawy potoczyłyby się ponuro. Historia Amina jest jedną ze strat, gdy ucieka z Afganistanu do Rosji, a ostatecznie do Danii. Ofiary, jakie jego rodzina musiała ponieść, aby utracone po drodze kontakty były tragiczne. Wytrwałość wykazywana przez Amina budzi podziw. Jego zmagania jako młodego uchodźcy homoseksualnego były wyjątkową i fascynującą opowieścią, która przyciąga publiczność. Sceny są druzgocące, w tym niektóre doświadczenia na drodze z handlarzami ludźmi.

Jego osobista historia jest wystarczająco imponująca, ale w jaki sposób film ujmuje szerszą perspektywę? Dzięki aktualnym mediom i archiwalnym materiałom film może namalować bardzo potrzebny wówczas obraz świata. Można dowiedzieć się wiele na temat społecznych i geopolitycznych problemów czasu, jak również poprzez ten dokument. Jesteś świadkiem ponurego i otrzeźwiającego punktu widzenia poparcia Ameryki dla Mudżahedinów w ich walce z Rosjanami.

Jakie szczególne doświadczenie otrzymujesz oglądając „ucieczkę”? Ta szersza perspektywa świata połączona z otrzeźwiającym spojrzeniem na walkę, przez którą muszą przejść uchodźcy, aby dotrzeć do bezpiecznej przestrzeni do życia. Historia Amina jest pełna bólu serca, ale także miłości. Widząc cały jego postęp od bezradnego młodego chłopca, który tyle traci po drodze, do pewnego siebie mężczyzny z kochającym mężem, porusza się. Jego perspektywy i historie są wciągające od początku do końca, co jest sednem tego i tak już specjalnego ćwiczenia w ambitnym filmie. Ten animowany dokument to filmowy cud do obejrzenia i musi zobaczyć historię, jak również.

Escape Review: a cinematic wonder to behold

Dodaj komentarz

Przewiń do góry