Recenzja Dune: Niesamowita Uczta!

Czy w tym momencie było za dużo szumu na wydanie Dune? Do czasu, gdy czwarty kwartał 2021 przetoczył się wokół, kinofile wszędzie chomping na bit, aby w końcu zobaczyć jedną z najbardziej oczekiwanych adaptacji science fiction…być może wszechczasów. Ale dlaczego? Długie opóźnienie COVID po prostu budowało to oczekiwanie. Dune jest jedną z najbardziej wpływowych powieści science fiction wszechczasów i jest tak bogaty w mnóstwo materiału do wykończenia. Denis Villeneuve może być największym wschodzącym reżyserem na świecie i odchodząc od niezwykle chwalonego Blade Runnera 2049 … wszystko było możliwe. Tak wiele wspaniałych powodów, aby przewidywać film. Ale czy ten typ był za wysoki? Czy to może być arcydzieło, które tak wielu ludzi po prostu przypuszczało, że będzie? Przekonajmy się.

Od czego moglibyśmy zacząć, jak nie od Villeneuve ’ a? Reżyseria tego filmu jest nieskazitelna. Nie można zaprzeczyć, że Villeneuve jest jednym z najbardziej utalentowanych i wpływowych reżyserów. Tempo jest zaskakująco wciągające dla żongernaut budowania świata i ustawiania, że ten film jest. Wiem, że nadal chciałem więcej (co rzeczywiście otrzymamy w 2023 roku). Wizualizacje są czysto uderzające. Połączenie doskonałych efektów i prawdziwej fotografii jest inspirujące. Myślę, że ciężko byłoby znaleźć jakikolwiek film, który wygląda tak realnie i w którym żyje, a który jest tak mocno uzależniony od efektów. Villeneuve może uchwycić epicką skalę i nadal czuć się intymnie i potężnie z bliska. Strzały po przybyciu robaków piaskowych pozostawiają cię bez tchu. Będą również bliskie klatki, które sprawią, że poczujesz się, jakbyś został uderzony w brzuch. Robi to wszystko.

A co ze światem? Villeneuve miał swoje prace specjalnie dla niego, próbując zaadaptować jeden z najbardziej wciągających światów sci-fi w literaturze (dzięki Frankowi Herbertowi). Kostiumy są imponującą równowagą między regaliami, zbrojami bitewnymi i wyposażeniem pustynnym (z których każdy wygląda tak, jakby miał wiele godzin naszytych szczegółów). Rzemiosło w filmie imponuje funkcjonalnością i imponującą realistycznością. Villeneuve kieruje swoją pracą on Arrival, aby ożywić statki kosmiczne, które wyglądają zarówno nieziemsko, jak i realistycznie (jak mogą być). Więc masz robaki. Jeden z najbardziej ikonicznych elementów serii Dune został stworzony z wielką tajemnicą i skalą, która sprawiła, że szczęka mi opadła. Zdjęcia są tak uderzające, że można by pomyśleć, że to Roger Deakins. Jest jeszcze partytura Hansa Zimmera. Co … słyszałem? Nieziemski klimat tej muzyki jest nieziemski i doskonale sprawdza się w tym filmie (a na dobre jest kilka z bombastic excess Zimmera).

Uwierzysz, że nawet nie wspomniałem o tej ogromnej obsadzie? Timothee Chalamet przedstawia emocjonalny i surowy występ jako Paul, Dziedzic potężnego domu rządzącego i być może Mesjasz Imperium. Chalamet z pewnością ma przed sobą długą karierę (wystarczy zapytać o jego występ na tle enigmatycznej i potężnej Charlotte Rampling w tym filmie). Rebecca Ferguson nadal udowadnia, że jest prawdziwą MVP w każdym zdjęciu, w którym pojawia się. Jej wewnętrzne zmagania jako matki i członkini tajemniczego Stowarzyszenia influencerów są namacalne w każdej scenie. Pakuje moc i emocje w każdą klatkę. Oscar Isaac był wielkim wyborem jako ojciec Pawła z dużą powagą jako pewny siebie przywódca, a także honorowy człowiek. Jason Momoa jest najfajniejszym człowiekiem w Hollywood i dba o to, aby Duncan Idaho był również najfajniejszy w tym filmie. Josh Brolin i Stephen McKinley Henderson świetnie sobie radzą w znaczących rolach drugoplanowych. Zendaya jest bardziej Enigmą niż pełną postacią w części I, ale jestem pewien, że zabłysnie w części II. Javier Barden kontynuuje pociąg Enigmy swoim dziwnym, ale zaangażowanym występem. Dzięki czystej wściekłości Dave ’ a Bautisty i przerażającej obecności Davida Dastmalchiana mamy solidnych wspierających złoczyńców. Ale uratowałem Stellanskarsgarda i jego dzieło Brando z czasów apokalipsy na koniec. Baron jest przerażający i przeczuwa w swoim obwodzie i złośliwości. Co za doskonała nikczemność, aby wypełnić tę solidną obsadę.

Ale to nie może być szokująco pozytywne, prawda? Największym problemem z tym filmem jest to, że może nie czuć się jak pełny film. W tych 155 minutach jest dużo ustawień. Część II wydaje się być niesamowita, ale czuje się trochę niesatysfakcjonująca wiedząc, że większość tego filmu czuła się jak dwa pierwsze akty filmu. Istnieje również mnóstwo dialogów ekspozycyjnych. Czasami możesz po prostu poczuć ciężar informacji piętrzących się na Tobie. Jest wiele wspaniałych dokuczliwości, ale musisz na to poczekać jeszcze dwa lata. Film stara się również zająć tak wiele, że niektórzy bohaterowie (a przez to aktorzy) czują się niedouczeni. Ale jeśli można przejść przez te rzeczy … to jest niesamowita uczta. Niezależnie od tego, czy oglądasz go na ekranie tradycyjnym, czy IMAX, Dune to epicka przygoda, której warto doświadczyć…a przed tobą o wiele więcej..

Recenzja Dune: Niesamowita Uczta!

Dodaj komentarz

Przewiń do góry