Recenzja West Side Story: czy to najlepszy Film 2021!?

Uwielbiam Stevena Spielberga. Zrobił, moim zdaniem, najlepszy film w historii – szczęki – i wyprodukował tak wielu moich ulubionych, że gdybym spróbował zrobić listę, rozciągnąłby się dłużej niż ta recenzja. Kiedy dowiedziałam się, że kręci „West Side Story”, film, który zdobył 10 Oscarów, w tym Najlepszy Film, sześćdziesiąt lat temu. Film, który był oparty na serialu, który był nominowany do 6 nagród Tony, wygrywając dwa (zaskakująco, „Music Man” został uznany za najlepszy Musical tego roku), byłem trochę zdezorientowany. Dlaczego, zastanawiałem się? Jeśli chciał zrobić musical, dlaczego nie spróbować „Hamiltona”? Kiedy pojawiły się pierwsze zwiastuny nowego filmu, nie widziałem w nich nic, co sprawiło, że pomyślałem: „To będzie niesamowite.”Panie Spielberg, Przepraszam pana. Ten film jest niesamowity!

Zainspirowany częściowo „Romea i Julii” Szekspira, film opowiada historię Nowego Jorku pod koniec lat 50. imigranci przybywają do Ameryki w jednej konkretnej dzielnicy, mieszkańcy nie lubią swoich nowych portorykańskich sąsiadów. Dwa gangi-dżety (białe) i rekiny (nie-białe) nieustannie walczą o kontrolę nad swoim „terytorium”.”Ich dzielnica nie jest ładna, a zabytkowe kamienice mają zostać zburzone, aby zrobić miejsce dla nowych wieżowców.

Kiedy napięcie staje się zbyt wysokie, Riff (Mike Faist) mówi gangowi, że wyzwie Bernardo (David Alvarez) na rozróbę na szkolnej potańcówce odbywającej się tego wieczoru. W tańcu tej nocy uczestniczą także Tony (Elgort), współzałożyciel zespołu The Jets i najlepszy przyjaciel Riffa oraz Maria (Zegler), siostra Bernardo uczestnicząca w jej pierwszym tańcu. Brzmi niewinnie … co może pójść nie tak?

Wierny oryginalnemu filmowi, a jednocześnie przekazujący historię nowemu pokoleniu, „West Side Story” jest arcydziełem sztuki filmowej. Od znakomitej obsady, przez niezapomnianą muzykę do produkcji, jest to film, który można zobaczyć na największym możliwym ekranie i nakręcić klatka po klatce.

Fani filmu z 1961 roku uznają tę historię za nieco mroczniejszą, niż pamiętają. Tony jest na zwolnieniu warunkowym, odsiedział rok więzienia za omal nie pobicie chłopca na śmierć. Miasto jest brudne i zakurzone i, z wyjątkiem na tańcu, członkowie gangu noszą nici i brudne ubrania, dalekie od prasowanych i plisowanych spodni, które nosili wcześniej. Ponadto, zgodnie z oczekiwaniami, rekiny i ich współpracownicy mówią dużo po hiszpańsku, bez napisów, chociaż łatwo było śledzić wraz z rozmowami.

Obsada, prowadzona przez Elgorta i Zeglera, jest nie z tego świata. Oba są w porządku w dramatycznych scenach i mają prawdziwą chemię, gdy się zbliżają. I oboje mają doskonałe głosy śpiewu. Można to powiedzieć o reszcie obsady, ze szczególnym uwzględnieniem Pana Faista, Ariany DuBose, która gra Anitę, dziewczynę Bernardo i nieśmiertelną Ritę Moreno. Pani Moreno otrzymała Oscara za rolę drugoplanową za „West Side Story” sześćdziesiąt lat temu i bardzo dobrze może to zrobić ponownie z jej występem tutaj. Reszta obsady drugoplanowej jest równie dobra i chcę zwrócić uwagę na Iris Menas, która gra kogokolwiek. nie ma zbyt wiele czasu na ekranie, ale jest emocjonalnym sercem filmu, gdy jest na ekranie.

Muzyka jest ponadczasowa, a nawet jeśli nigdy nie widziałeś oryginalnego filmu, z pewnością zdajesz sobie sprawę z wielu piosenek, które serial i film rozsławiły. Niestety, autor tekstów Stephen Sondheim zmarł kilka tygodni temu, ale jego słowa będą żyć wiecznie. Choreografia jest dobrze dopracowana, z oryginalnymi pomysłami Jerome ’ a Robbinsa w Nowym, bardziej szalonym stylu.

Recenzja West Side Story: czy to najlepszy Film 2021!?

Dodaj komentarz

Przewiń do góry